Jocurile Olimpice din 2012

Din 27 iulie până în 12 august are loc Jocurile Olimpice de vară în Londra. Probabil aţi observat că motorul de căutare google schimbă imaginea  în fiecare zi. Aş vrea să le colecţionez în această pagină şi să notez medaliile câştigate de românii noştri.

Pentru jocurile olimpice au fost pregătite 4.700 de medalii şi sunt aşteptaţi să participe 10.500 de sportivi .

Numărul de sporturi este 29, numărul de probe sportive 302 și numărul atleților 10.500. (wiki)

MEDALII CÂŞTIGATE DE ROMÂNII NOŞTRI LA JOCURILE OLIMPICE DE DIN LONDRA

AUR:

Alin Dumitrescu a câştigat medalia de aur la proba: Puşcă cu aer comprimat 10 m.

Sandra Izbaşa a câştigat medalia de aur la gimnastică, sărituri.

ARGINT:

1 medalie de argint câştigată de Roxana Cocoş la Haltere.

1 medalie de argint câştigată de Alina Dumitru vicecampioana olimpica la judo.

1 medalie de argint câştigată de Corina Căprioriu(57 kg) la judo.

1 medalie de argint câştigată de echipa masculina de sabie a Romaniei la scrimă.

1 medalie de argint  câştigată de Cătălina Ponor la sol.

BRONZ:

1 Medalie de bronz la echipa feminină de gimnastică: Cătălina Ponor, Larisa Iordache, Diana Bulimar, Sandra Izbaşa şi Diana Chelaru.

1 medalie de bronz la Haltere masculin câştigată de Răzvan Martin.

FELICITĂRI TUTUROR PENTRU GLORIA ADUSĂ ROMÂNIEI!

Sporturile din care se ţin probele olimpiadei:

DESCHIDEREA JOCURILOR OLIMPICE by google

TIR

28 iulie-6 august – prima probă: proba sportivă de Tir.

Românul nostru Alin Dumitrescu a câştigat medalia de aur la proba: Puşcă cu aer comprimat 10 m.

29 iulie-11august – Sărituri în apă

28 iulie-5august – Scrimă (medaliile au fost câştigate  de Italia, Ungaria şi Rusia)

28 iulie-7 august – gimnastică artistică, gimnastică ritmică si la trambulină; gimnastica artistică masculină inele [medaliile au fost câştigate de China(aur), Japonia(argint), Regatul Unit (bronz)]

Gimnastică artistică Feminină

Echipa fetelor din România: Cătălina Ponor, Larisa Iordache, Diana Bulimar, Sandra Izbasa şi Diana Chelaru au reuşit să câştige medalia de Bronz. Echipa din America a câştigat medalia de Aur, în timp ce medalia de argint a câştigat-o Rusia.

29 iulie-11 august: Hochei pe iarbă

2-8 august: Tenis de masă

3-12 august: Aruncarea greutăţii şi Atletism

4 august: Aruncarea cu prajina

5 august: Înot sicron (5-10 august 2012)

12 august: Festivalul de închidere al Jocurilor Olimpice

Romania a ocupat locul 27 la incheierea competiţiei olimpice de la Londra şi a câştigat 9 medalii .

Participanţii din SUA, China, Rusia, Marea Britanie, Australia şi Germania au fost cei mai bine pregătiţi şi au câştigat cele mai multe medalii.